História školy

Najstaršou školou na území terajšej obce Podbrezová bola rímsko-katolícka škola v Lopeji (pôvodne samostatná obec, t.č. miestna časť Podbrezovej). Prvá správa o nej je z roku 1754.

Osada Podbrezová vznikla koncom 19.storočia v chotári obce Lopej – okolo novej oceliarne a valcovne najväčšieho železiarenskeho podniku na Horehroní. V podnikových domoch a bytoch bývali väčšinou odborní zamestnanci – majstri a úradníci riadiaceho aparátu. Mnoho robotníkov do podbrezovskej fabriky dochádzalo z okolitých obcí i širšieho okolia.
      V roku 1884 vznikla prvá škola v osade Podbrezová s vyučovacím jazykom maďarským pre zamestnancov uhorskej štátnej železiarne.
15 žiakov od 10 do 14 rokov sa učilo v jednej miestnosti patriacej pod správu závodu.
      V roku 1922 k podbrezovskej ľudovej škole pribudla pod jednu správu štátna meštianska škola pre žiakov z osady Podbrezová, z materskej obce Lopej a zo širokého obvodu okolitých osád a obcí od Nemeckej až po Hronec. Žiaci do školy denne dochádzali pešo i vlakom.

Špecifické pre túto školu bolo, že ju navštevovali mnohí žiaci aj zo vzdialenejších obcí – Donovaly, Jelenec, Staré Hory, Špania Dolina, Moštenica, Ponická Huta,a.i. Otcovia žiakov boli zamestnaní v železiarni, prichádzali do Podbrezovej na „týždňovky“ a žiaci (väčšinou chlapci) boli spolu s nimi ubytovaní v robotníckych ubytovniach – „šalandách“ neskôr i v osobitnej žiackej šalande – internáte.

V roku 1925 mala meštianska škola v šiestich triedach a v jednoročnom učebnom kurze 250 žiakov.
Pedagógovia podbrezovskej ľudovej a meštianskej školy hrali významnú úlohu v spolkovom, kultúrnom i športovom živote v obci i v širšom regióne.
      Riaditeľ školy Vladimír Vydra (českej národnosti) bol zakladajúcim členom i prvým predsedom miestneho odboru Klubu československých turistov „Ďumbier“ v Podbrezovej (založený v r.1922). V budove meštiansky zriadil v letných mesiacoch turistickú nocľaháreň, členovia klubu organizovali i pomáhali pri výstavbe ciest, prvých turistických chodníkov a chát v Nízkych Tatrách (1928 Štefánikova chata pod Ďumbierom, 1932-1933 chata na Chabenci, 1933-1935 chata na Trangoške).

Budova štátnej meštianskej školy bola zničená pri prechode frontu v marci roku 1945.Po niekoľkoročnom vyučovaní v provizórnych priestoroch bola v roku 1950 dokončená a škole odovzdaná nová moderná školská budova, postavená podľa avantgardného projektu medzivojnového českého funkcionalistického architekta Ing. Bohuslava Fuchsa. Oceľová konštrukcia skeletu tejto novostavby Národnej a strednej školy J.V.Stalina v Podbrezovej bola vyrobená v podbrezovských železiarňach a zmontovaná miestnymi odborníkmi.

V decembri roku 2000 oslávila Základná škola v Podbrezovej 50. výročie postavenie novej školy. Škola – jej učitelia a generácie žiakov – sú pamätníkmi viacerých školských reforiem, niekoľkonásobnej prestavby obsahu a cieľov vyučovania, výchovy. Školu vždy charakterizovala široko organizovaná kvalitná mnohostranná mimoškolská činnosť s množstvom záujmových krúžkov a úzka patronátna spolupráca s miestnym podnikom ŽP a.s. (predtým Švermove železiarne). V roku 1984 bol škole udelený čestný názov Základná škola Jána Švermu, ktorý v súčasnosti už nepoužíva.

Významné miesto v tradícií školy zaujímajú predovšetkým osobnosti – spisovateľ František Švantner, žiak aj pedagóg školy v rokoch 1924-1945, spisovateľka Klára Jarunková – významná autorka slovenskej detskej literatúry, žiačka školy v rokoch 1932-1933 a kozmonaut Ivan Bella, žiak školy v rokoch 1975-1979.

Viac z histórie školstva v Podbrezovej.