Slávnostné odovzdnanie čestného názvu

Deň 28. september sa zapíše do dejín našej školy. Už od začiatku školského roka prevládala na škole atmosféra plná príprav, zdobenia školy. V tento významný deň do našej školy zavítala akademická maliarka- jej dcéra Dana Zacharová, ktorá sa nám venovala a pripravila si pre nás nezabudnuteľnú besedu. No aj my sme boli zvedaví a zaujímali nás rôzne veci zo života Kláry Jarunkovej, podľa nej sa totiž naša škola volá- Základná škola Kláry Jarunkovej. Veď kto má takú možnosť dozvedieť sa niečo iné, niečo viac ako z kníh, niečo súkromné z jej života? Teta Dana Zacharová nám  povedala veľa humorných historiek o nej, ale aj o jej mame. Nezabudla nám povedať, že keď Klára varila polievku, spadli jej do nej okuliare. Poprosili sme pani maliarku, aby nám niečo nakreslila na tabuľu. Nakreslila chlapca, ktorý má ruky vo vreckách, dievčatko v krásnych šatách a psa, ktorý sa chcel hrať s dievčatkom. Dana nemala žiadnych súrodencov a s mamou mala veľmi dobrý vzťah. Keď sa pani Klára stala slávnejšou, na jej dcéru to nemalo žiaden vplyv. "Mama bola vždy mama!" zdôverila sa nám akademická maliarka. Takto sme prežili príjemné chvíle s tetou Danou Zacharovou, na ktoré nikdy nezabudneme.

O chvíľočku neskôr nastala tá slávnostná oficiálna chvíľka, ktorej sme sa mohli zúčastniť okrem pozvaných hostí aj MY - členovia parlamentu. Je to pre nás veľká česť! Celým týmto okamihom nás sprevádzali naše dve spolužiačky Alexka Gajdošíková a Sarah Grolmusová, ktoré nám približovali jednotlivé životné etapy Kláry Jarunkovej. Pripomenuli sme si úryvky z jej kníh v podaní našich spolužiakov, ktoré boli poprelínané piesňami v podaní spolužiakov zo ZUŠ vo Valaskej a pani zástupkyni Mgr. art. Martiny Škantárovej a Vlasty Pastroskovej. Bolo to veľkolepé! Na túto slávu boli pozvaní aj významní hostia, ktorých svojím príhovorom privítala naša pani riaditeľka Mgr. Gabriela Bradová, PhD..Svojou návštevou okrem tety Dany Zacharovej nás poctili vedúca odboru školstva Mgr. Ingrid Haringová, zástupkyňa pána starostu Anna Gajdošíková, pani prednostka Mgr. Andrea Valašťanová, pani riaditeľka CPPPaP v Brezne PhDr. Oľga Jorčíková, pani riaditeľka ZUŠ vo Valaskej Mgr. Adriána Škrváňová, pani riaditeľka ZŠ s MŠ Predajná Mgr. Michaela Vaníková, vedúca múzea Mgr. Soňa Šváčová, PhD., samozrejme aj iní hostia a naši učitelia. Niektorí z nich sa nám aj prihovorili a zaželali všetko dobré. Po prebratí čestného názvu naša pani riaditeľka Mgr. Gabriela Bradová, PhD. s našou pani zástupkyňou Mgr. Jankou Cipciarovou odhalili pamätnú tabuľku na tento významný deň, ktorá bude zdobiť našu školu. Ostali v nás nezabudnuteľné emócie a zážitky na celý život. Sme hrdí, že práve naša škola sa bude volať Základná škola Kláry Jarunkovej. Ďakujeme, že sme mohli byť súčasťou tohto pamätného aktu.

žiaci VIII.A triedy