Výchovné poradenstvo

Dôležité pre deviatakov a ich rodičov

O prijímacích skúškach na SŠ

Vážení rodičia, milí deviataci !

Novela školského zákona č. 245/2008 Z.z.
Bola zverejnená novela Školského zákona, ktorá od 1.1.2022 okrem iného upravuje aj prijímacie skúšky na stredné školy. Nastala zmena v harmonograme, ktorý sa  aktualizoval. (https://www.svs.edu.sk)

Počet prihlášok:

Žiak deviateho ročníka si môže podať:

1elektronickú prihlášku alebo dve v papierovej forme na školy s talentovými skúškami (2 školy/odbory) a na školy bez talentových skúšok (2 školy/odbory)

Návratku, ktorú ste dostali cez súkromnú správu Edupage ( v decembri), vyplnenú odovzdáte do uvedeného termínu v mesiaci január.

V prípade, že uvediete SŠ s talentovou skúškou, je potrebné, aby ste uviedli aspoň jednu školu bez talentovej skúšky. Môže dôjsť k tomu, že sa žiak nedostane na žiadnu zo SŠ s talentovou skúškou, bude môcť  tak ísť na prijímacie pohovory (1. kolo) SŠ bez talentovej skúšky. Ak si neuvedie žiak žiadnu zo SŠ bez talentovej skúšky, nemôže si po termíne podať prihlášku na SŠ bez talentovej skúšky – 1. kolo.

V prípade neprijatia ani na jednu z vybraných škôl, podáva si ďalšiu v 2. kole prijímacích skúšok, ale len na tie SŠ,  na ktorých ostali voľné miesta.

Vzhľadom na blížiace sa prijímacie pohovory na stredné  školy a s tým súvisiace  podávanie prihlášok dovoľujeme si Vám zaslať prepojenie na webové sídlo  Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, na ktorom nájdete usmernenie k prijímaciemu konaniu na stredné školy pre školský rok 2022/2023 vrátane príloh, potrebných k podaniu prihlášky.

Podľa usmernenia MŠVVaŠ SR  Vás chceme upozorniť,  že prihlášku na strednú školu podáva zákonný zástupca žiaka. Škola – riaditeľ školy, výchovný poradca majú poskytnúť pomoc rodičom pri ich vypĺňaní.

Prihláška musí obsahovať podpis  oboch zákonných zástupcov žiaka.

V prípade, ak nie je možné túto podmienku splniť,  je potrebné:

1.     Ak sa zákonní zástupcovia dohodnú, že všetky podania, týkajúce sa výchovy a vzdelávania ich dieťaťa bude podpisovať iba jeden z nich,  k prihláške  priložia „Vyhlásenie k podaniam týkajúcich sa výchovy a vzdelávania, o ktorých sa rozhoduje v správnom konaní“. Vzor takéhoto vyhlásenia sa nachádza na vyššie uvedenom linku ako príloha č.3.

2.     Ak bol jednému zo zákonných zástupcov obmedzený/pozastavený výkon rodičovský práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, prípadne ak nemá spôsobilosť na tento výkon, v tomto prípade prikladá rodič kópiu rozhodnutia súdu.

3.     Ak je jeden zo zákonných zástupcov zdravotne nespôsobilý na úkon podpisu prihlášky, prikladá potvrdenie všeobecného lekára.

4.     Ak jeden zo zákonných zástupcov nemôže dokument v termíne podpísať (napríklad dlhodobo odcestovaný), prikladá čestné vyhlásenie, ktoré je prílohou č. 4.

MŠVVaŠ SR zverejnilo na stránke Facebooku video – názornú pomôcku pri vypĺňaní prihlášok na strednú školu:

• Informácie k výberu SŠ

• 1. z internetu:

www.svs.edu.sk - naplnenosť a možnosti štúdia, kritéria prijímacích skúšok

www.komposyt.sk - rady o výbere povolania pre rodičov i žiakov

www.stredneskoly.sk - široká databáza škôl a zoznam odborov

www.istp.sk - pracovný kompas, kartotéka povolaní

www.svetprace.sk - katalóg pracovných pozícií

www.potrebyovp.sk - stredné odborné vzdelávanie