Školský poriasok ŠKD

I. Organizácia a podmienky pracovnej činnosti ŠKD

1. ŠKD riadi riaditeľ školy.
  2. Riaditeľ školy určuje počet  výchovných oddelení podľa počtu prihlásených detí.
  3. Vo výchovnom oddelení ŠKD môže byť zapísaných najviac 25 detí.
  4. Činnosť ŠKD je zameraná :

• pútavé a pestré aktivity oddychového, rekreačného, relaxačného a záujmového charakteru,
  • rozvoj fyzického a duševného zdravia detí,
  • prípravu na vyučovanie ( podľa záujmu rodičov ).

1. Činnosť ŠKD sa riadi vypracovaným a schváleným Výchovným programom ŠKD
  2. Vychovávateľky ŠKD  sú členkami pedagogickej rady.
  3. Vedúca vychovávateľka pomáha organizačne zabezpečovať denný chod ŠKD. Zodpovedá za správnosť vedenia dokumentácie ŠKD.
  4. Jedna hodina výchovnej práce trvá 60 minút.
  5. Konzultačné hodiny a voľno-časové poradenstvo pre rodičov sú vyvesené na viditeľnom mieste ( nástenka ŠKD ) .

A/  Prevádzka ŠKD

1. ŠKD je v prevádzke spravidla celý školský rok, okrem dní pracovného  pokoja a štátnych sviatkov, denne

od  6 00 hod. -  7 50  hod. ;  11 20 hod. – 16 30  hod.

1. Počas školských prázdnin prevádzka ŠKD je v prípade ak sa na činnosť prihlási najmenej 12 detí.
  2. ŠKD sa riadi režimom dňa, ktorý je súčasťou školského  poriadku  ŠKD :

6 00  hod. –   7 50 hod. – príchod do ŠKD, raňajšie aktivity

11 30 hod. –   1300  hod. – obed

13 00  hod. – 13 30 hod. – odpočinok, hry vo výchovnom  oddelení

13 30 hod. -  14 30 hod. – pobyt v školskej záhrade, vychádzky, rekreačná činnosť

14 30 hod. -  15 30 hod. – záujmová činnosť

15 30 hod. – 16 30 hod. – príprava na vyučovanie , rekreačná činnosť

B/   Zaraďovanie detí do ŠKD

1. Deti sa do ŠKD zaraďujú vždy na jeden školský rok na základe písomnej žiadosti o prijatie do ŠKD a zápisného lístka ŠKD podanom ich zákonným zástupcom, najneskôr do 30. 6. predchádzajúceho školského roka (spresnenie do 15.9.).
  2. O zaradení do ŠKD rozhoduje riaditeľ školy, alebo ním poverený zástupca .
  3. Do ŠKD sa prednostne zaraďujú deti nižších ročníkov prihlásených na pravidelnú dochádzku, ktorých rodičia sú zamestnaní.
  4. Do ŠKD možno zaradiť aj deti na prechodné obdobie a nepravidelnú dochádzku na  základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa.
  5. Spájanie výchovných oddelení sa uskutočňuje až po 15.hodine z dôvodu odchodu detí domov.

C/  Dochádzka detí

Rozsah dennej dochádzky dieťaťa a spôsob jeho odchodu domov, do ZUŠ a krúžky uvedie rodič v zápisnom lístku. Zmeny v dochádzke oznamuje zákonný zástupca písomne a v zápisnom lístku ich aktualizuje vychovávateľka ŠKD.

1. Vychovávateľka uvoľní dieťa zo ŠKD len na základe písomného vyžiadania rodiča.
  2. Dieťa, ktoré neodôvodnene vynechá dochádzku 7 za sebou nasledujúcich pracovných dní alebo 12 dní v mesiaci, alebo nemá zaplatený poplatok ŠKD  sa vyradí zo zoznamu.
  3. Aby sa nenarúšala výchovná a vzdelávacia činnosť, dieťa môže byť, ak to nie je na zápisnom lístku uvedené, zo  ŠKD uvoľnené len na základe písomného oznámenia rodičov ihneď po obede, inak zo  ŠKD odchádza podľa platného režimu ŠKD.
  4. Dieťa môže byť uvoľnené zo ŠKD aj na telefonický podnet rodiča.
  5. Za odchod zo ŠKD domov, do ZUŠ a na krúžky bez doprovodu právne zodpovedá rodič, alebo zákonný zástupca.
  6. Pri sprevádzaní detí do ŠKD a vyzdvihnutí si dieťaťa zo ŠKD sa rodič pohybuje len po chodbách a nevstupuje do tried.
  7. Pred vyučovaním alebo krúžkom vychovávateľka odovzdá deti učiteľke, po vyučovaní alebo krúžku deti odovzdá učiteľka vychovávateľke .

D/   Bezpečnosť a ochrana zdravia detí v ŠKD

1. Za bezpečnosť detí počas celého pobytu v ŠKD zodpovedá vychovávateľ.
  2. Ak sú vytvorené výchovné oddelenia z viacerých tried, zabezpečuje prechod detí po dohode s vychovávateľom učiteľ, ktorý ma poslednú vyučovaciu hodinu.
  3. Pri hrách a iných činnostiach je vychovávateľ povinný poučiť deti o bezpečnosti.
  4. Pri činnostiach organizovaných mimo objekt školy môže mať vychovávateľ najviac 25 detí.
  5. V prípade úrazu poskytne vychovávateľ prvú pomoc, oznámi ho vedeniu školy a napíše o ňom záznam.
  6. Dieťa musí mať hygienické vrecúško, vrchné ošatenie – bundy, kabáty, prezuvky, topánky musia byť označené pre prípad neúmyselnej výmeny alebo odcudzenia.
  7. Dieťa ma vhodnú obuv na prezúvanie /pevnú, uzatvorenú ) a vhodné oblečenie do školskej záhrady.
  8. Straty z uzavretých priestorov ŠKD u poisteného dieťaťa vybavuje vychovávateľ v spolupráci s vedením školy a rodičmi.
  9. Pri vychádzkach, výletoch a iných podujatiach mimo objektu ŠKD zodpovedá za deti vychovávateľka až do ich rozchodu pred objektom ŠKD.
  10. V prípade ohrozenia života dieťaťa vychovávateľka pomáha zabezpečiť zdravotnícke ošetrenie.
  11. Vychovávateľka  dbá na dodržiavanie pitného režimu detí ( tekutiny si nosia deti z domu ) .
  12. Pri nevyzdvihnutí detí v určenú dobu zo ŠKD vychovávateľka  počká s dieťaťom 15 minút, potom po dohode s riaditeľom školy dieťa odovzdá na mestskej polícii.

E/   Príspevok na úhradu dieťaťa za pobyt v ŠKD

1. Príspevok na úhradu za pobyt dieťaťa v ŠKD je 4.- € mesačne .
  2. Ak nebude príspevok uhradený, bude rodič po 15. dni v mesiaci na túto skutočnosť písomne upozornený.
  3. Poplatok sa platí nezávisle od času a počtu dní, ktoré dieťa strávi v ŠKD.
  4. Ak rodič odhlási dieťa zo ŠKD v priebehu mesiaca, nemá nárok na vrátenie preplatku.
  5. Po predložení dokladov o hmotnej núdzi, môže riaditeľ školy rozhodnúť a znížení alebo odpustení príspevku za pobyt dieťaťa v ŠKD.
  6. Pokiaľ rodič dieťaťa neuhradí stanovený príspevok za pobyt v ŠKD a boli využité všetky primerane dostupné spôsoby na zabezpečenie úhrady, rozhodne vedenie školy a ŠKD o vyradení dieťaťa zo ŠKD.