Žiacky parlament

Žiacky parlament v školskom roku 2023/2024

Poslanie parlamentu

Snahou Žiackeho parlamentu  je docieliť spoluprácu pedagógov a žiakov. Prepojiť komunikáciu medzi vedením školy, učiteľmi a žiakmi a posilniť žiacke kompetencie. Nahradiť pasívnu účasť žiakov na spoločenských podujatiach ich priamou aktivitou na výbere, príprave, realizácii i hodnotení podujatia:

- naučiť žiakov verejne vystupovať,

- vhodne argumentovať svoje názory i názory rovesníkov z tried,

- niesť istú mieru zodpovednosti za život vo svojej škole,

- zároveň podporiť sebadôveru, samostatnosť, tvorivosť a umožniť

sebarealizáciu žiakov, zážitkovou formou si vyskúšať v malom školu

demokracie a života.

Člen Žiackeho parlamentu – zástupca triedy musí mať dôveru väčšiny spolužiakov, ochotu spolužiakov rešpektovať jeho prácu v parlamente. Mal by mať dobré organizačné schopnosti a pohotovosť vo vyjadrovaní.

Aktivity žiackeho parlamentu

Súčasťou každého rokovania ŽP je riešenie pripomienok členov, ktoré získali od svojich spolužiakov:

- správanie žiakov -  vplývať na spolužiakov, aby dodržiavali školský poriadok

- vyučovací proces – všímať si prospech a úspechy žiakov a upozorňovať na ne

- mimoškolská aktivita - organizovanie besiedok, akadémií, športových a vedomostných súťaží, zábavné podujatia a pod.

- návrhy na výzdobu a čistotu školy

- pomáhať šetriť školským majetkom i energiou v triedach aj spoločných priestoroch

Zloženie Žiackeho parlamentu

1. Žiacky parlament má 7 členov.

2. Členmi Žiackeho parlamentu sú zvolení žiaci 3.- 9. ročníka.

3. V každej triede sa zvolí jeden zástupca výberom triedneho učiteľa a po dohode s triednym kolektívom.

4. Svojho zástupcu si žiaci volia zo svojej triedy na jeden rok.

5. Odvolaný môže byť zástupca triedy iba Žiackym parlamentom, ak v parlamente nepracuje, alebo hrubo poruší školský poriadok.

6. Členovia Žiackeho parlamentu si spomedzi seba zvolia predsedu

a podpredsedu tajným hlasovaním.

7. Predsedom  parlamentu sa stáva žiak, ktorý v tajnom hlasovaní získa najväčší počet hlasov.

8. Parlament sa stretáva každý druhý mesiac, v prípade potreby i viackrát.

9. Zasadnutia zvoláva jeho predseda alebo koordinátor parlamentu, ktorým je Mgr. Jaroslava Hlásniková.

10. Z každého zasadnutia sa robí zápisnica, ktorú píše zapisovateľ.

11. Zapisovateľ je povinný zaznamenať body rokovania podľa osnovy predloženej pedagogickým zástupcom. Zápis musí urobiť v deň rokovania alebo do 1 týždňa od rokovania.